Committee

Trevor Matuschka
Chair (as at 21 Feb 2019)
Co-opted
Engineering Geology Limited, PO Box 301054, Albany, North Shore 0752
Tel: (09) 486 2546, Mobile: 027 2285952
Email: trevor.matuschka@egl.co.nz 


Dan Forster
Vice Chair
Representing Members at Large
Dam Safety Intelligence Ltd, Level 2, 33 Customhouse Quay, Wellington 6011
PO Box 10840, The Terrace, Wellington 6143


Wallace McQuarrie
Representing Large Corporate Members (Watercare)
Watercare Services Ltd Private Bag 92521 Wellesley Street, Auckland 1141


Peter Sylvester
Representing Large Corporate Members (Contact)
Contact Energy PO Box 25, Clyde


Kenyon Schur
Representing Large Corporate Members (Mercury)
Mercury Energy, 93 Heu Heu Street, Taupo, 3330


Jim Walker 
Representing Large Corporate Members (Meridian)
Meridian Energy Ltd PO Box 2454 


Cam Gordon
Representing  Large Corporate Members (Genesis)
Genesis Energy, Private Bag 3131, Hamilton, 3240 


Thomas Fritz
Representing Large Corporate Members (Trustpower)
Trustpower Ltd, 108 Durham Street, Private Bag 12023,Tauranga 3143 


David Bouma
Representing Members at Large
Tonkin & Taylor Ltd, PO Box 317, Tauranga


Kaley Crawford – Flett
Representing Members at Large
71 Cashmere Rd, Christchurch 8022 


Paul Rivett
Representing Members at Large (Riley Consultants)
PO Box 4355, Christchurch, 8140


Matthew Shore
Representing Members at Large (Geological Consulting Limited)
84 Nottingham Ave, Halswell, Christchurch, 8025


Brian Benson
Representing Small & Medium Corporate Members
Damwatch Engineering Ltd, Level 8, 80 The Terrace, PO Box 1549, Wellington 6140


Dewi Knappstein
Representing Small & Medium Corporate Members
Tonkin & Taylor Ltd, 105 Carlton Gore Road, Newmarket, Auckland, 1023 


Ramon Strong
Representing Small & Medium Corporate Members
Horizons Regional Council, Private Bag 11025, Palmerston North, 4442


Hugh Keane
Representing Regional Councils (co-opted 2017)


Executive Committee
T. Matuschka (Convenor, Chair)
D. Forster (Vice Chair)
T. Fritz (Convenor Finance)
R. Knott (immediate past-Chair)
Communications
(Newsletter, website, brand, outward communication)
K. Crawford-Flett (Convenor)
W. McQuarrie
M. Shore
K. Schur
D. Knappstein
P. Silvester
D. Bouma (Advisory)
P. Mulvihill (ICOLD)
 Regulatory and Environment
(Dam Safety Scheme, RMA, Land and Water Forum, ICOLD Sub-committee)
J. Walker (Convenor)
D. Forster
M. Shore
K. Crawford-Flett
K. Schur
C. Gordon
R. Strong (TBC)
H. Keane (until July 2020)
 Dam Safety and Technology
(Guidelines, advances in technology, NZ industry, International trends)
D. Forster (Convenor)
T. Matuschka
D. Bouma
J. Walker
T. Fritz
C. Gordon
K. Schur
D. Knappstein
M. Shore
P. Rivett
B. Benson
R. Strong (TBC)
H. Keane (until July 2020)
Symposium and Education
(including liaison with Young Profs)
D. Knappstein (Convenor)
D. Forster
J. Walker
T. Matuschka
K. Crawford-Flett
P. Mulvihill
M. Shore
C. Gordon
P. Rivett
B. Benson
 Finance
T. Fritz (Convenor)
R. Knott
T. Matuschka
P. Sylvester